Usmas regate

“Ezers bija pilns ar burām kā zupa ar makaroniem…” Tā par 1988. gada Usmas vindsērfinga regati rakstīja prese. Toreiz tika sasniegts absolūtais rekords – 284 sērfotāji! Vairāk burātāju vienā klasē nacionāla mēroga sacensībās Latvijā nav startējis ne pirms, ne pēc tam.

Usmas vējos rūdījušies gan nākamie mūsu olimpieši Ilona Dzelme-Grīnberga, Vita Matīse un Ansis Dāle, kurš pēc 2. Pasaules kara kļuva par pirmo pasaules čempionu, startējot ar Latvijas krāsām (1990. gadā Mistral klasē), gan Latvijas un pasaules Formula Windsurfing līderis Jānis Preiss un Latvijas daudzkārtējie Raceboard čempioni Gunārs Rozenbergs un Rihards Akmentiņš.

Usmas regates vēsture dalāma divos posmos. No 1982. līdz 1991. gadam notika desmit regates, kuru rīkošanu pārtrauca pārmaiņu laika ekonomiskās grūtības. Divpadsmit vasaras vēlāk – 2003. gada augustā regate tika atjaunota un atkal sasniedza neatkarīgās Latvijas laiku dalībnieku rekordskaitu – 65 burātāji. Pēc tradīcijas nākamajā regatē tiek rezervēta speciālbalva dalībniekam, kurš izcīnīs 66. vietu. Pagaidām tā palikusi nepasniegta.

2010. gadā Usmas regate pārcēlās ne tikai no tradicionālā augusta uz jūniju, bet arī no ezera ziemeļu daļas uz dienvidu pusi, iegūstot sērfošanai ļoti piemērotu un ērtu mājvietu Bukdangās. Debija jaunā akvatorijā, kas dāvāja ļoti spēcīgu vēju, ieguva ekselentu piesitienu. Pirmo reizi Usmas regate bija ne tikai starptautiska, bet pat starpkontinentāla! Pirms pasaules čempionāta Raceboard klasē, kas nākamajā nedēļā sākās Liepājā, Usmas vējos iesildīties iegriezās gan Āzijas līderis, japānis Sugiura Kazumasa, gan Eiropas čempions, slovāks Patriks Polaks, gan vairāki čehu sērfotāji.

Par pirmo Usmas regates uzvarētāju Bukdangās kļuva Patriks Polaks, kurš pēc nedēļas izcīnīja pasaules čempionāta sudraba medaļu. No latviešiem labākais bija Rihards Akmentiņš, kurš, iegūstot otro vietu, aiz sevis atstāja Japānas čempionu Kazumasu un visus pārējos 36 sērfotājus.

2019. gada 8. un 9.jūnijā Bukdangās risināsies 27. Usmas regate. Tās devīze – Sērfings ir mūžīgs! – apliecina, ka tajā ir ko darīt gan čempioniem, gan jebkura vecuma iesācējiem. Vienlaikus ar sacensībām ikvienam atklātajās šverta vējdēļu un Techno klasēs, risināsies arī punktu krāšana Latvijas kausa izcīņā Raceboard un Techno 293 klasēs.

Dainis Caune,
Usmas regates iniciators un visus šos gadus rīcības komitejas vadītājs