Kas ir Raceboard klase?

“Raceboard” (RB) ir starptautiski atzīts nosaukums vindsērfinga sporta klasei, kuras dalībnieki sacenšas kursa distances braukšanā uz gariem dēļiem.

Raceboard atzīto vējdēļu saraksts ir diezgan plašs, skat. sailing.org. Ar nosaukumu Raceboard saprot līdz 380 cm garu vējdēli ar spuru, izceļamu švertu un pa sliedi pārvietojamu masta pēdu. Lai gan parasti izmanto speciālu RB konstrukciju buras, to izvēle nav limitēta pēc modeļa, bet gan tikai pēc maksimālā laukuma: 9,5 m2 vīriešiem un 8,5 m2 sievietēm.

Daudzi vindsērfingisti sacensībās grib izmantot ārpus RB limitu ekipējumu, un organizatori to sauc par Atklāto klasi, kurai nav oficiāla starptautiska rakstura. Šāda neformāla pieeja gan ļauj paplašināt kursa sacensību dalībnieku skaitu.

Braukšana uz gariem šverta dēļiem bija vēsturiski pirmais vindsērfinga veids, kurš 1970. gados ielika pamatus vindsērfingam Latvijā. Tādēļ RB klase palika par tiešāko vindsērfinga  tradīciju nesēju un turpinātāju.

Pasaulē aktīvi darbojas  īpaša  ID2CA garo dēļu klase, kurā izmanto 1972.-1992.g. modeļu ekipējumu un noteikumus. Šī klase demonstrē RB pirmsvēsturi dzīvajā. Latvijā pati šī klase nav aktīva, tomēr vecais aprīkojums (piemēram, Lechner dēļi) ir arvien populārs Open klasē.

Radniecībā tuvākās RB klasei ir olimpiskā vindsērfinga monotipa RS:X un bērnu-jauniešu Techno 293 un Techno 293 Pluss klases, kuras arī ir plaši pārstāvētas Latvijā.